Ekolympiáda 2013

1. 10. 2013, V úterý proběhl ve Strážnici již sedmý ročník soutěže „Ekolympiáda“. Tuto celodenní soutěž s ekologickou tematikou pro žáky 2. stupně z okolních škol každoročně organizuje strážnické Purkyňovo gymnázium, nositel titulu Ekoškola. Letos své síly změřilo celkem šest družstev ze základních škol (Veselí nad Moravou, Vnorovy, Strážnice, Kyjov i Čejkovice) a dvě z osmiletých gymnázií (Hodonín, Strážnice). Nejvíce bodů (125) získala Církevní základní škola ve Veselí nad Moravou, na druhém místě skončili domácí, kteří dostali o šest bodů méně, a veselská ZŠ Hutník byla třetí s celkem 115 body. Fotografie z Ekolympiády po kliknutí na "více..."

Ve Strážnici se konala Ekolympiáda

(fotografie - 2013, 1. 10., Ekolympiáda 2013)

 1. 10. 2013, V úterý proběhl ve Strážnici již sedmý ročník soutěže „Ekolympiáda“. Tuto celodenní soutěž s ekologickou tematikou pro žáky 2. stupně z okolních škol každoročně organizuje strážnické Purkyňovo gymnázium, nositel titulu Ekoškola. Tento titul škola získala již potřetí, což se doposud nepodařilo žádnému jedinému gymnáziu v republice.

Letos své síly změřilo celkem šest družstev ze základních škol (Veselí nad Moravou, Vnorovy, Strážnice, Kyjov i Čejkovice) a dvě z osmiletých gymnázií (Hodonín, Strážnice).

Prvním úkolem byl nelehký znalostní test. Žáci museli odpovědět na celé dvě stránky otázek nejen z biologie, ale také o vodě, ovzduší, odpadech, energii atd. Poté soutěžící odešli do zámeckého parku, kde je na šesti stanovištích čekali žáci strážnického gymnázia. Ti žákům dávali spíše praktické otázky týkající se zeměpisu, meteorologie, chemie, fyziky, zoologie a botaniky.

Po absolvování stezky družstva měla dvě hodiny na to, aby dokázala, že umí své ekologické znalosti kombinovat s tvořivostí i selským rozumem. Úkolem bylo sestavit plán a navrhnout propagační plakát na kampaň k pátečnímu Dnu zvířat. Šlo o to spolužákům na své škole i veřejnosti nabízet pestrý program aktivit, které by měly být co nejvíce smysluplné. Za pouhé promítání filmu, pořádání výstavy nebo soutěž dostali Ekolympionici proto méně bodů než za organizování sbírky nebo exkurze do záchranné stanice zraněných zvířat.

Po obědě všichni své bohaté programy a pěkné plakáty k propagaci kampaně odevzdali. Jejich kvalitu posoudila a obodovala porota jednoho učitele a dvou žákyní Purkyňova gymnázia.

Ihned po ukončení práce porot vyhlásila výsledky za celou soutěž. Nejvíce bodů (125) získala Církevní základní škola ve Veselí nad Moravou, na druhém místě skončili domácí, kteří dostali o šest bodů méně, a veselská ZŠ Hutník byla třetí s celkem 115 body. 

Díky spolupráci se Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou tyto školy dostaly do své knihovny přírodovědné publikace, ale i tvrdé desky do terénu. Hodnotný balíček si ale odnesli i ostatní soutěžící za svou šikovnost a úsilí, které do Ekolympiády vložili. Každý žák dostal na cestu i tatranku a šťavnaté jablko.

 Jan W. Jongepier

Akce dokumentů

Kategorie: